השירותים שלנו


הקורסים שלנו
קורס מוביל חומ"ס בסיסי

קורס הובלת חומרים מסוכנים

מטרת הקורס:

הובלה של חומרים מסוכנים היא משימה לא פשוטה הדורשת מיומנות והכרות עם אופן שינוע חומרים אלה. דליפתם של חומרים מסוכנים עלולה להביא לפגיעה עצומה בסביבה ובחיי אדם. מיועד בעיקר לנהגי רכב כבד וקציני בטיחות בעבודה.

 

זליגה, נזילה, או התפשטות של חומר מסוכן, עלולה להביא למפגעים סביבתיים קשים לאדם, לחי ולצומח, ולכן כאשר נדרשת הובלת חומרים מסוכנים נדרש היתר, אשר הסמכתו נרכשת באמצעות קורס מובילי חומרים מסוכנים, אשר יקנה ידע פרקטי ליישום בטיחותי.

 

מהם תנאי הקבלה להיתר חומ"ס? 
מעבר של קורס מובילי חומ"ס הוא תנאי חובה לקבלת ההיתר הנדרש לנושא. 
ההיתר תקף לתקופה של שנתיים, ומתחדש רק לאחר ריענון מקצועי. 
ותק בנהיגה- מבקש היתר חומס, נדרש לוותק של 3 שנים לפחות על הכלי עליו הוא מבקש את ההיתר. 
בהתאם לתקנות התעבורה בסעיף 15ב' הכוללות: היעדר רישום פלילי, היעדר חשש לפגיעה בביטחון המדינה, היעדר כתב אישום על עבירות פליליות אשר מסכנות את הציבור, היעדר פסילת רישיון בטווח של שנתיים מיום בקשת ההיתר, היעדר פסילה על תנאי בתוקף והיעדר מעורבות בתאונת דרכים בטווח של שנתיים מעת קבלת ההיתר.

 

באילו נושאים יעסוק הקורס? 
למידה והבנת חומרים מסוכנים לרבות התאמת השילוט הדרוש, שמירת מרחק, בקיאות בנהלים ובתקנות מטעם משרד התחבורה בתחום הבטיחות לרבות זמנים ומקומות המותרים למעבר, אחסון החומר, סידורו, כמויות מותרות להובלה, התנהגות של חומרי נפץ ואבטחה שלהם, תרופות, חומרים דליקים כמו דיו, שמנים, דלק ועוד, הגשת עזרה ראשונה ועוד.

הובלת חומרים מסוכנים מחייבת משנה זהירות, נקיטת אחריות, מתינות, עמידה בזמנים, זמינות גבוהה, הבנה רחבה ועמוקה, משמעת והקפדה על הנהלים המחמירים, שכל מטרתם היא שמירה על הסביבה ומתן אפשרות לקיום השינוע הנדרש.

נהגים בעלי היתרי חומ"ס נהנים מביקוש רב בקרב חברות ההובלה הגדולות, לרבות הובלת משלוחים לנמלים ולשדה התעופה, הובלה מקצועית לתעשיות הפטרוכימיות, השמנים, חומרי הסיכה, הדלק, תעשיית התרופות, יצרני תעשיות ההייטק לרבות הובלת מוצרי דיו ועוד.

הקורס מיועד לאוכלוסיית הנהגים, המובילה חומרים מסוכנים, מנהלים של חברות הובלה כבדה וכן עבור מפעילים ומדריכים. 

 

משך זמן הקורס:

2 מפגשים - 16 ש"א

הסדרי חקיקה

במהלך השנים נעשו ניסיונות רבים להסדיר את תחומי הניהול והבטיחות בענף ההובלה באמצעות ועדות מייעצות, אמצעים מינהליים, צווים וחקיקה. ב-1978 נקבעו הסדרים חוקיים ראשונים, ובעקבותיהם חויבו כל חברות ההובלה בקבלת רישיון מהמפקח על התעבורה, לאחר שיעמדו בתנאי סף של בטיחות וחוסן כלכלי. בין השאר, נדרש מחברות ההובלה להעסיק מנהל מקצועי ומוסמך וקצין בטיחות המתמחה בתעבורה, ולהחזיק מבנה מתאים למשרדים וחניה למשאיות. בשנות ה-80 נקבעו הסדרים נוספים להובלת חומרים מסוכנים ודלקים.

בהתאם לחוק, חייב כל נותן שירות הובלה ברישיון מוביל.

רישיון המוביל ניתן לנותן השירות, בודד או תאגיד, בין אם השירות ניתן בתמורה (בתשלום - הובלה בשכר) ובין אם כשירות שלא בתמורה (לצרכיו של המוביל ברכב שבבעלותו או בשליטתו - הובלה עצמית), וכן עבור כל רכב מסחרי שבו יתן את השירות.

חובת הרישיון היא לגבי רכב מסחרי (משא, משא-תומך, גרור, נתמך וכד') שמשקלו הכולל המותר 10,000 קולוגרם ומעלה. בהובלת חומר מסוכן בכמות המפורטת בתקנות, חלה חובת רישיון-מוביל גם על רכב מסחרי שמשקלו הכולל קטן מ- 10,000 קילוגרם.

רישיון מוביל יינתן לאחר עמידה בתנאים ובהם: הכשרה מקצועית המתאימה לסוג המטען המובל ולסוג הרכב; ציוד ומתקנים מתאימים; שירותי תחזוקה נאותים לרכב; פיקוח קצין בטיחות ועוד.
 
המפקח על התעבורה רשאי לשלול את רשיונו של העובר על התנאים המפורטים בחוק.


"ד.י.מ ייעוץ והדרכה", ייעוץ ושירות לארגונים בתחומי הכשרות פנים ארגוניות, קורסים מקצועיים וימי עיון עבור העובדים וההנהלה לצורך שיפור יכולת טכניות, שימור ופיתוח יעיל ונכון. לקבלת פרטים נוספים, תיאום קורס ויצירת קשר, צלצלו 04-9886027

 

 

-- ניתן לקבל את ההדרכות בשפות שונות או בתרגום סימולטני

 

הרשמה לקבוצות - לחץ כאן

חפש באתר

חדשות

השאירו פרטים ונחזור אליכם

*שם
*שם משפחה
*מספר טלפון
*כתובת מייל
אני מתעניין ב:

img

הוסף אותי לרשימת הדיוור


img